Nordiske Veteranmesterskaber 2017 i Lyngby TK

Guldregn over Danmark

 

Final Results 2017   Se Mette Rytsels 229 billeder fra NM

Det er ikke tit at Danmark vinder nordiske mesterskaber i tennis, men i weekenden formåede Danmark at vinde 6 guldmedaljer og 2 sølvmedaljer ved de nordiske veteran hold mesterskaber.

Ved den nye mere officielle åbning af mesterskaberne med korte uddrag af de fire nationalmelodier sagde vores præsident Lars Kastberg i sin velkomsttale, at han ønskede

  • Godt vejr under turneringen
  • Gode, spændende og fair kampe
  • Titler til Danmark.

Vi må sige, at Lars K må stå sig godt med de højere magter for alle 3 ønsker blev opfyldt.

Damer:

40+ – sølv Fie Astrup, Anja Kostecki, Gitte Lotz, Pia Sinikka

50+ – sølv Charlotte Jacobsen, Birgitte Brink Lund, Isamarie Sørensen

60+ – guld Malgorzata Nielsen, Solveig Kaas, Benedikte Braae, Birgit Skovgaard

70+ – guld Melita F. Jørgensen, Anne Mette Sørensen, Inge Hyllested

Herrer

40+ – guld Kasper Warming, Allan Larsen, Jacob Pyndt

50+ – guld Stefan Ravnholt, Lars Bo Sørensen, Christen Gregersen, Peter Biltoft-Jensen

60+- guld Alan Rasmussen, Frans Nørby, Peter Holst, Hans P. Michaelsen

70+- guld Kasper Rud, Jørn Harder, Bent Ingevold, Niels Emery

Stor, stor tak fra de to stolte holdkaptajner for jeres flotte indsats!

Opgørelse over samlige vindere i NVTM siden starten i 1979 kan ses her

 

 

Se Mette Rytsels 229 billeder fra NM

 

NM Resultater fredag

NM Resultater lørdag.

NM Resultater søndag.

Final Results 2017

 

 

 

NM 2017 i DK – program for-og bagside

NM 2017 i DK – program side 2 og 3

 

SPILLEPLAN
FREDAG den 25. august 2017
Kl. 13.00 – 1 Single 

D40 Sverige-Finland
D50 Sverige-Norge
D60 Finland-Norge
D70 Danmark-Norge
H40 Danmark-Sverige
H50 Norge-Sverige
H60 Finland-Sverige
H70 Danmark-Norge
Følges af 1. Single

D40 Norge-Danmark
D50 Danmark-Finland
D60 Danmark-Sverige
D70 Finland-Sverige
H40 Finland-Norge
H50 Finland-Danmark
H60 Danmark-Norge
H70 Finland-Sverige
Følges af 2. Single

LØRDAG den 26. august 2017
Kl. 9.00 8 doubler
Følges af 8 doubler
Kl. 13.00
Single Finaler 8 finaler 1. single
Følges af 8 kampe om 3/4 pl. 1. single
Følges af 8 finaler 2. single
Følges af 8 kampe om 3/4 pl. 2. single

SØNDAG den 27. august 2017
Kl. 10.00 8 doublefinaler
Følges af 8 doubler om 3/4 pl.

Holdopstillinger:

SVERIGE
D40 Sofia Höglund, Karin Brännvall, Kristina Ebenius
D50 Anna Gunnarsson, Ann-Sofie Sternås, Sofie Björling
D60 Eva Runius, Agneta Ström Granlund, Alison Uvner
D70 Ann Bengtsander, Margareta Meldahl, Margareta Ljunggren

H40 Andreas Lindgren, Magnus Hedlund, Jimmy Årebjer
H50 Patrik Andreasson, Peter Rejler, Johan Sturen
H60 Bert Chyssler, Jan Rydegran, Dan Attlerud
H70 Christer Holm, Per Schött, Jan Landsberg, Staffan Söderström

Holdkaptajn Anna Gunnarsson

NORGE
D40 Helle Stene, Karin Dalbak, Rikke Reinemo
D50 Frøydis Forberg, Sissel Lie, Katrine Krogvig
D60 Monica Blix, Ragnhild Mellbye, Solveig Strömme
D70 Björg Jonassen, Kristin Horn, Marit Munro
H40 Helge Haugland, Henrik Norvald
H50 Peter Eriksson, Svein Kommisrud, Thomas Wettergren
H60 Terje Persson, Harald Messel, Bjørn Wold
H70 Torulv Tjomsland, Jan Fredrik Kise, Kjell Worren

Holdkaptajn Kristian Andenaes

DANMARK
D40 Fie Astrup, Anja Kostecki, Gitte W. Lotz, Pia Sinikka
D50 Isamarie Sørensen, Charlotte Jacobsen, Birgit Brink-Lund
D60 Malgorzata Nielsen, Solveig Kaas, Benedikte Braae, Birgit Skovgaard
D70 Melita F. Jørgensen, Anne Mette Sørensen, Inge Hyllested
H40 Kasper Warming, Allan Larsen, Jacob Pyndt
H50 Stefan Ravnholt, Christen Gregersen, Lars Bo Sørensen, Peter Biltoft-Jensen
H60 Alan Rasmussen, Frans Nørby, Peter Holst, Hans P. Michaelsen
H70 Kasper Rud, Jørn Harder, Bent Ingevold

Holdkaptajner Niels Emery og Sven Larsson

FINLAND
D40 Laura Juvonen, Mari-Liis Parmas, Elina Lehtinen
D50 Päivi Frangen, Silja Johansson, Johanna Leppänen
D60 Leena Ranta, Carola Björnström, Heli Petäjä
D70 Marja-Liisa Hedman, Pirkko Kuorikoski, Sirkka Laurila
H40 Olli Salminen, Hannu Hamari,
H50 Tapio Rossi, Tommi Heinonen
H60 Jussi Juvakoski, Ari Heinilä
H70 Matti Kaistinen, Markku Nurminen, Robert Kajaslampi

Holdkaptajner Tommi  Heinonen og Johanna Leppänen