Ranglister

Danske spilleres ITF rangering pr. 1.4-2019
Klik på spiller for at se detaljer
Række Ranking Spiller Ant. turn. ITF-point
DAMESINGLE        
WS 40+ 258 ENGELSBAK, Sophie 1 43.00
  258 PEDERSEN, Betina 1 43.00
         
WS 50+ 267 KRISTENSEN, Hanne 1 75.00
  284 THEILGAARD, Janne 2 70.00
  306 GROES, Lisbet 3 60.00
  379 GALLINA, Charlotte 2 40.00
  388 JACOBSEN, Charlotte 1 35.00
  388 SOERENSEN, Isamarie 2 35.00
  483 BECK-BANG, Helene 1 20.00
         
WS 55+ 260 BAGAI, Tina 1 70.00
  298 SALOMON, Gitte 1 60.00
  368 BONNESEN, Dorthe 3 30.00
  441 SEHESTED, Helle 3 20.00
         
WS 60+ 131 MICHELSEN, Anni 2 153.00
  274 LUND, Birgit 1 60.00
         
WS 70+ 83 FROELICH JORGENSEN, Melita 3 150.00
         
Herresingle        
MS 40+ 3 WARMING, Kasper 6 735.00
  87 LAUDRUP BOELLING, Ulrik 3 230.00
  505 SVANNING MIKKELSEN, Christian 1 53.00
  591 PYNDT, Jacob 1 43.00
  636 KEMP, Jens 1 40.00
  749 STRABO, Michael 7 30.00
         
MS 45+ 748 BAGAI, Jacob 1 35.00
  946 RUDOLPH, Lars 1 25.00
         
MS 50+ 65 RUDOLPH, Lars 10 340.00
  559 THOERRING, Joakim 1 70.00
  657 TRIER MADSEN, Nils 1 60.00
  674 RAVNHOLT, Stefan 1 53.00
  864 BAGAI, Jacob 1 35.00
  1090 SORENSEN, Lars Bo 2 25.00
  1244 BARFOED, Thomas 1 20.00
         
MS 55+ 125 BIILMANN, Steen 5 250.00
  543 GYLSTORFF, Lars 1 75.00
  883 HOEYBYE MORTENSEN, Steen 1 35.00
  1029 JENSEN, Hans Henrik 2 30.00
  1078 HOEG-JENSEN, Thomas 1 30.00
         
MS 60+ 105 BESSMANN, Karsten 9 250.00
  361 RASMUSSEN, Alan 1 105.00
  474 NIELSEN, Peder Lund 3 80.00
  499 OLSEN, Jan 1 70.00
  603 JANTZEN, Peter 1 60.00
  655 BUDTZ, Kristian 1 50.00
  819 HOLST, Peter 1 35.00
  819 MICHAELSEN, Hans Peter 2 35.00
  1051 BIILMANN, Torben 2 20.00
  1206 SORENSEN, Frede 1 15.00
         
MS 65+ 85 RASMUSSEN, Alan 2 285.00
  552 LOCHTE, Henrik 1 60.00
  709 HOLST, Peter 1 35.00
  709 MICHAELSEN, Hans Peter 2 35.00
  884 LANGE, Carsten 1 25.00
  1123 LARSSON, Sven 2 10.00
         
MS 70+ 8 NORBY, Frans 9 630.00
  12 RUD, Kasper 5 565.00
  15 PEDERSEN, Claus 4 540.00
  591 EMERY, Niels 1 35.00
  612 TUFT, Per 1 30.00
         
MS 75+ 113 LUND, Peter 3 200.00
         
MS 80+ 106 JESSEN, Peter 1 140.00
  176 KROGH, Per 1 75.00
         
MS 85+ 44 HOLM, Viggo 2 175.00
  108 EWALD, Bent 1 40.00
         

Emerys foreløbige rangliste..

Herresingle 40+ DM inde
1. Christian Svanning Mikkelsen (HIK) 60
2. Jacob Pyndt (Vanløse) 30
3. Ulrik Bølling (Hvidovre) 20
3. Peter G. Jørgensen (HIK) 20
5. Jacob Clausager (KTK) 10
5. Peter Utzon (HIK) 10
5. Mikkel Stilling (ATK) 10
5. Henrik Kristian Kristensen (Øresund Tennis) 10
9. Daniel Bach jensen (VST) 5
9. Peter Øxenwad (Rudersdal) 5
9. Morten Dahl (KB) 5
9. Nikolaj Sletten (Øresund Tennis) 5
9. Lars Schrøder (HRT) 5
9. Marc Hansen (B93) 5
9. Mikael Fredsted (HVT) 5
9. Dan Illie (ATK) 5
   
Damesingle 40+  
1. Sophie Engelsbak (Humlebæk) 60
2. Betina Pedersen (Svendborg) 30
3. Mia M. B. Reilev (KB) 20
3. Anne-Mette Bjerring (KB) 20
5. Karina Sall Nielsen (ATK) 10
5. Ulla Pedersen (HVT) 10
5. Mette Rytsel (VST) 10
   
Herresingle 45+  
1. Martin Ravnholt (KB) 60
2. Jesper Mindsal (Herlev) 30
3. Per Blessing (SIF) 20
3. Michael Howitz (Gentofte) 20
5. Max Miguel Krüger (KB) 10
5. Rasmus Begtoft (B93) 10
5. Jacob Steinmetz (KB) 10
9. Christian Franke (HIK) 5
9. Flemming Puggaard (Birkerød) 5
   
Damesingle 45+  
1. Fie Astrup (HIK) 60
2. Gitte Wittenburg Lotz (Holte) 30
3. Pernille Lindhard V. Wallfeld (Hillerød) 20
3. Rakel Juel Nielsen (SIF) 20
5. Angela Schop (HRT) 10
5. Andreea Doroftei Verona (Ryvang) 10
5. Tina Hannberg Rogers (ATK) 10
5. Miriam Kolko (HIK) 10
   
Herresingle 50+  
1. Nils Trier Madsen (Humlebæk) 60
2. Thomas Rosenmejer (Brøndby Strand) 30
3. Emil Bergander (HIK) 20
3. Peter Biltoft-Jensen (ATK) 20
5. Christian Saceanu (HIK) 10
5. Christian Larsson (Hillerød) 10
5. Joakim Thörring (Dragør) 10
5. Lars Bo Sørensen (Helsingør) 10
9. Nikolaj Salling (VST) 5
9. Bo Knudsen (Birkerød) 5
9. Hans-Jørgen Pagh (Fredensborg) 5
9. Peter Andersson (KTK) 5
9. Lars Pauli Hansen (Hvidovre) 5
9. Kim Voss (VST) 5
9. Gerald Dehn-Jensen (HIK) 5
9. Anders Løchte Nielsen (Allerød) 5
   
Damesingle 50+  
1. Isamarie Sørensen (Helsingør) 60
2. Janne Theilgaard (Hillerød) 30
3. Pernille Fritzen (Espergærde) 20
3. Charlotte Gallina (Farum) 20
5. Line Hedegaard (HRT) 10
5. Mette Budtz (Hjortekær) 10
5. Lisbet Groes (Birkerød) 10
5. Helene Beck-Bang (HRT) 10
9. Anette Kastholm (HIK) 5
   
Herresingle 55+  
1. Anders Eriknauer (HIK) 60
2. Bo Eklund (HIK) 30
3. Lars Gylstorff (Lyngby) 20
3. Niels Ulrich Hermund (HIK) 20
5. Lars Mathiesen (Lyngby) 10
5. Christian Bang Henriksen (Øresund Tennis) 10
5. Philip Verge (Hvidovre) 10
5. Hans Henrik Goth (Vedbæk) 10
9. Thomas Høeg-Jensen (Taarbæk) 5
9. Nils Daugaard (ATK) 5
9. Per Flemming Hansen (Herlev) 5
9. Jan Bartram (HIK) 5
9. Henrik Leschly (Sorø) 5
9. Lars Berno Hansen (Lyngby) 5
9. Thomas Hornsyld (HVT) 5
   
Damesingle 55+  
1. Katja Vogt (Taarbæk) 60
2. Janne Rylander (Frederikssund) 30
3. Birgitte Krogh Løppenthien (HRT) 20
3. Dorthe Bonnesen (Lyngby) 20
5. Mona Slothuus (Lyngby) 10
5. Anja Biltoft-Jensen (ATK) 10
5. Marianne Nymann (KB) 10
5. Helle Sehested (Birkerød) 10
9. Gitte Nielsen (VST) 5
   
Herresingle 60+  
1. Kristian Budtz-Olsen (KB) 60
2. Karsten Bessmann (Silkeborg) 30
3. Jesper Clausen (Hvidovre) 20
3. Kim Nilsson (Tisvilde) 20
5. Ulrik Abild (HVT) 10
5. Per Bach (ATK) 10
5. Peder Lund Nielsen (Hvidovre) 10
5. Anders Jacobsen (HVT) 10
9. Frits Jakob Ripperger (Birkerød) 5
9. Niels Kjeldgaard (Lyngby) 5
9. Wieslaw Starzycki (Roskilde) 5
9. Finn Tryde Eriksen (KB) 5
9. Kurt Jensen (Roskilde) 5
9. Bo Marburger (HIK) 5
9. Erik Seifert (Holte) 5
9. Charles Lundqvist (ATK) 5
   
Damesingle 60+  
1. Malgorzata Nielsen (Lyngby) 60
2. Anni Michelsen (Risskov) 30
3. Ruth Thrane (Greve) 20
3. Inge Nilsson (Birkerød) 20
5. Suzanne Christensen (HIK) 10
5. Susanne Dress (Farum) 10
5. Kirsten Wæver (ATK) 10
5. Janne Mikkelsen (Holte) 10
9. Mariann Roland Hansen (KTK) 5
   
Herresingle 65+  
1. Alan Rasmussen (Aarhus 1900) 60
2. Hans Peter Michaelsen (KB) 30
3. Finn Strabo (Helsingør) 20
3. Carsten Lange (Lyngby) 20
5. Henrik Sparholt (Helsingør) 10
5. Torben Davidsen (Fr.Bøge) 10
5. Stig Jørgensen (ALT) 10
5. David Welner (Holte) 10
9. Jens Brodersen (Lyngby) 5
9. Lars Holten (Humlebæk) 5
9. Dan Christiansen (KB) 5
9. Torben Lademann (Taarbæk) 5
9. Jørgen Schmidt (Humlebæk) 5
9. Jacob Raagaard (Hjortekær) 5
   
Herresingle 70+  
1. Kasper Rud (Lyngby) 60
2. Claus Pedersen (Aarhus 1900) 30
3. Frans Nørby (Hjørring) 20
3. Allan Poulsen (Lyngby) 20
5. Ole Graa Christensen (KB) 10
5. Steen Egholm (HIK) 10
5. Niels Emery (Aalborg TK) 10
5. Søren Smedegaard (HIK) 10
9. Niels Vigsø (Glostrup) 5
9. Per Tuft (VST) 5
9. Lars Gottlieb (Birkerød) 5
9. Kai Holm (Munkebo) 5
9. Niels Høg Klausen (Næstved) 5
   
Damesingle 70+  
1. Melita Frølich Jørgensen (Lyngby) 60
2. Elsebeth Schønau (HRT) 30
3. Elisabeth Lindberg (KB) 20
3. Lis Birkdal (SIF) 20
5. Lis Schultz-Møller (HVT) 10
5. Sirpa Sinikka Bode (Ølstykke) 10
5. Susanne Linde (Hjortekær) 10
   
Herresingle 75+  
1. Arne Aastrup (Birkerød) 60
2. Jesper Tvermoes (Birkerød) 30
3. Ole Schmidt (Espergærde) 20
3. Ole Vildmand Friis (HVT) 20
5. Peter Lund (HIK) 10
5. Klaus Graves Petersen (Hjortekær) 10
5. Ole Wagner Smitt (HIK) 10
5. Mogens Drehn (HRT) 10
9. Robert Schwencke (HIK) 5
9. Poul Erik Daugaard Jensen (Lyngby) 5
   
Herresingle 80+  
1. Frank Gaba (Fr.Bøge) 60
2. Peter Jessen (Herlev) 30
3. Niels Thiesen (Lyngby) 20
3. Niels Erik Tanholdt (KB) 20
5. Jens Packness (Taarbæk) 10
5. Viggo Holm (Aarhus 1900) 10
5. Max Bendixen (Odder) 10
5. Per Krogh (Lyngby) 10
9. Per Iversen (Vedbæk) 5
9. Claus Hyllested (Holte) 5
9. Kjeld Almer (Lyngby) 5
9. Svend Erik Jørgensen (HVT) 5
9. Svend Lehmann (Herlev) 5