VM

2019 Dates & Locations

Young Seniors World Team Championships

Miami Beach, Miami, FL, USA. Sunday 20 October 2019 - Friday 25 October 2019.  Saturday 26 October will be used if necessary.

Click here for more information

 

Seniors World Team Championships

Estoril & Lisbon, Portugal - Sunday 4 August 2019 - Friday 9 August 2019. Saturday 10 August will be used if necessary.

Click here for more information including Team Factsheet

 

Super-Seniors World Team Championships

Umag, Croatia - Sunday 15 September 2019 - Friday 20 September 2019. Saturday 21 September will be used if necessary.

Click here for more information

 

2020 Dates & Locations



Young Seniors Individual Championships (35/40/45)

Umag, Croatia - Saturday 19 September - Saturday 26 September 2020 (Teams - Sunday 13 September - Saturday 19 September 2020)

Seniors World Individual Championships (50/55/60)

Palm Beach Gardens, Florida, USA - Saturday 2 May - Saturday 9 May 2020 (Teams - Boca Raton, Florida, USA - Sunday 26 April - Saturday 2 May 2020)

Super Seniors World Individual Championships (65/70/75/80/85)

Mallorca, Spain - Saturday 17 October - Saturday 24 October 2020 (Teams - Sunday 11 October - Saturday 17 October 2020)

Retningslinjer for udtagelse af spillere til VM og NM


Turneringsudvalget (TU)
TU sidder for 2 år ad gangen og vælges af DTV’s bestyrelse
TU består af 4 personer heraf min. 2 personer som ikke er medlem af DTV’s bestyrelse

Udtagelse af bruttotrup til NM.
TU udtager en bruttotrup ca. 2 mdr. før NM og truppen vil typisk omfatte 6-8 spillere. Senest en uge efter udtagelsen til bruttotruppen skal hver spiller give tilsagn eller melde afbud m.h.t. senere udtagelse til den endelige trup.

Bruttotruppen udtages blandt spillere med gode resultater i følgende turneringer:
- DM indendørs eller DM udendørs
- DM Holdmesterskab i grund- og slutspil -og/eller: 

- ITF- turneringer
- NM

Udtagelse af endelig trup til NM
Ca. 1 md. før mesterskaberne udtager TU den endelige trup. TU giver besked til såvel udtagne som ikke-udtagne spillere. Udtagelsen vurderes på baggrund af resultater fra ovenstående turneringer og der ses på spillerens eventuelle skader og på holdets sammensætning m.h.t. single og double kompetencer.

Bemærk: NM spilles med 10 års interval i alderskategorierne 40+, 50+, 60+ og 70+, mens DM, EM og VM spilles med 5 årsinterval.

NM i Norge og Danmark spilles udendørs sidst i august. NM i Sverige og Finland spilles indendørs i oktober/november

Udtagelse af hold til VM
TU udpeger en holdkaptajn, som identificerer relevante spillere, der melder at de er parate til at deltage.
I samråd med holdkaptajnen sammensætter TU holdet.
Hvis der er tvivl om udtagelse kan TU anbefale, at der spilles en udtagelseskamp. Herefter afgør TU holdets sammensætning.

Økonomi
VM for HOLD: DTV yder økonomisk støtte på 500kr. i Europa samt 1.000 kr. oversøisk pr. spiller.
VM for HOLD og VM INDIVIDUELT : DTV yder et resultatafhængigt tilskud ved 1.- 4. plads.

NM i Norge, Finland og Sverige er der spillerbetaling på 1.000 kr. Til gengæld betaler DTV fly + bus + hotel + festmiddag