NM Nordiske Mesterskaber

NVTM Nordiske Veteran Tennis Mesterskaber
    H45+ H55+ H65+ H70+ D40+ D50+ D60+ S N F D Arr.
1979   S N F   N F F 1 2 3 0 F
1980   N S N   S S S 4 2 0 0 S
1981   D S N   D S D 2 1 0 3 D
1982   N S N   S N D 2 3 0 1 N
1983   F N S   S S D 3 1 1 1 F
1984   N S S   S S D 4 1 0 1 S
1985   D S D   D S D 2 0 0 4 D
1986   S F S   D S D 3 0 1 2 N
1987   F N S   S S S 4 1 1 0 F
1988   D N N   S S D 2 2 0 2 S
1989   D F S   S D S 3 0 1 2 D
    H45+ H55+ H65+ H70+ D40+ D50+ D60+ S N F D Arr.
1990   S S S   D S S 5 0 0 1 N
1991   S N S   S S N 4 2 0 0 F
1992   S D S   D S N 3 1 0 2 S
1993   D S S S S N N 4 2 0 1 D
1994   D N S S F S S 4 1 1 1 N
1995   D N N S D S S 3 2 0 2 F
1996   S S S S S S S 7 0 0 0 S
1997   F S S S D D S 4 0 1 2 D
1998   F S S S D F N 3 1 2 1 N
1999   D S S S F F N 3 1 2 1 F
    H45+ H55+ H65+ H70+ D40+ D50+ D60+ S N F D Arr.
2000   D S S S F D S 4 0 1 2 S
2001   D S N S S S S 5 1 0 1 D
2002   F D S N F D N 1 2 2 2 N
2003   F D D S F F D 1 0 3 3 F
2004   S D N N N D N 1 4 0 2 S
2005   S D S D D F S 3 0 1 3 D
2006   S S S D S D S 5 0 0 2 N
2007   S S S N S S S 6 1 0 0 F
2008   S S S S N S D 6 1 0 1 S
2009   D S S S S S D 5 0 0 2 D
    H45+ H55+ H65+ H70+ D40+ D50+ D60+ S N F D Arr.
2010   S N S S S S S 6 1 0 0 N
2011   S S F S S S F 5 0 2 0 F
2012   S S S S S S S 7 0 0 0 S
  H40 H50 H60 H70 D40 D50 D60 D70 S N F D Arr.
2013 S S S S S S S D 7 0 0 1 D
2014 S S S S D S S N 5 1 0 1 N
2015 S D S D S F S S 7 0 1 0 F
2016 S S S S S S S S 8 0 0 0 S
2017 D D D D F S D D 1 0 1 6 D
2018 D D S D N S D D 2 1 0 5 N
2019 F D F F F S N F 1 1 5 1 F
                Samlet 156 36 29 59 Arr.

Resultater 2019 (Helsinki):

RESULTS

PM-joukkuekisat Helsingissä 4.-6.10.2019, Nordiska Veteran Tennis Mästerskapen

4.10.2019 Written by Jaana

M40 Andreas Lindgren SVE – Henrik Kristian Christensen DAN 6-2, 6-1

M40 Patrik Andreasson SVE – Henrik Aaen DAN 6-3, 3-6, 10-7

M40 Henrik Kristian Christensen DAN – Jukka Immeli FIN 1-6, 3-6

M40 Nikolaj Sletten DAN – Tero Nissinen FIN 3-6, 6-1, 12-14

M40 Andreas Lindgren SVE – Jukka Immeli FIN 6-2, 6-0

M40 Patrik Andreasson SVE – Tero Nissinen FIN 3-6, 0-6

M40 Dubbel Andreas Lindgren/Patrik Andreasson SVE – Henrik Christensen/Nikolaj Sletten DAN 7-6 (4), 5-7, 9-11

M40 Dubbel Henrik Christensen/ Nikolai Sletten DAN – Veli-Pekka Männistö/Tuomas Männistö FIN 4-6, 3-6

M40 Dubbel Veli-Pekka Männistö/Tuomas Männistö FIN – Andreas Lindgren/Patrik Andreasson SVE 6-7, 6-3, 10-4

 

M50 Tore Bensen Nesje NOR – Riku Ainola FIN 0-6, 2-6

M50 Henrik Klofsten SVE – Stefan Ravnholt DAN 2-6, 3-6

M50 Jens Haug NOR – Petri Pykälämäki FIN 2-6, 0-6

M50 Johan Sturen SVE – Niels Madsen DAN 4-6, 3-6

Final M50 Finland – Danmark

Riku Ainola FIN – Stefan Ravnholt DAN 3-1 rtd.

Mikael Riska FIN – Niels Madsen DAN 3-6, 4-6

Mikael Riska/Petri Pykälämäki FIN – Stefan Ravnholt/Christen Gregersen DAN 2-6, 3-6

 

Bronze M50 Sverige – Norge:

Patrik Andreasson SVE – Tore Bentsen NOR 5-7, 6-1, 10-4

Jonas Sturén SVE – Jens Haug NOR 6-3, 6-0

Patrik Andreasson/Jonas Strén SVE – Tore Bentsen/Jens Haug NOR 6-2, 6-3

M50 Dubbel Tore Bentsen Nesje/Jens Haug NOR – Mikael Riska/Petri Pykälämäki FIN 6-7, 7-5, 11-9

M50 Dubbel Henrik Klofsten/Johan Sturen SVE – Stefan Ravnholt/Niels Madsen DAN 6-7, 6-4, 9-11

 

M60 Joakim Berner FIN -Peter H. Jantzen DAN 6-4, 6-0

M60 Jorgen Hauge NOR – Jan Rydegran SVE 0-6, 1-6

M60 Toto Wold NOR – Dan Attlerud SVE 3-6, 0-6

M60 Martin Björnström FIN – Jesper Clausen DAN 6-1, 6-1

Final M60 Finland – Sverige:

Joakim Berner FIN – Jan Rydegran SVE 7-5, 7-6 (5)

Martin Björnström FIN – Dan Attlerud SVE 4-6, 6-4, 16-14

Heinonen Tommi/Veli-Matti Hilli FIN – Jan Rydegran/Dan Attlerud DAN 6-4, 2-6, 6-10

Bronze M60 Norge – Danmark:

Jorgen Hauge NOR – Peter H. Janzen DAN 6-7, 1-6

Toto Wold NOR – Jesper Clausen DAN 7-5, 1-6, 1-10

Harald Messel/Toto Wold NOR – Peter H. Janzen/Jesper Clausen DAN 0-6, 1-6

M60 Dubbel Tommi Heinonen/Veli-Matti Hilli FIN – Peter H. Jantzen/Hans H. Wengel DAN 4-1 rtd.

M60 Dubbel Harald Messel/Toto Wold NOR – Jan Rydegran/Dan Attlerud SVE 2-6, 3-6

 

M70 Jyrki Montell FIN – Hans Nordstaa NOR 6-1, 6-0

M70 Frans Norby DAN – Kenneth Westin SVE 6-1, 6-1

M70 Jorn Harder DAN – Per Jansse SVE 6-0, 6-2

M70 Matti Kaistinen FIN – Kristian Andenas NOR 6-0, 6-2

Final M70 Finland – Danmark:

Jyrki Montell FIN – Frans Norby DAN 1-6, 2-6

Matti Kaistinen FIN – Jorn Harder DAN 2-6, 7-5, 11-9

Matti Kaistinen/Jyrki Montell FIN – Frans Norby/Niels Emery DAN 6-4, 6-4

Bronze M70 Norge – Sverige:

Hans Nordstaa NOR – Kenneth Westin SVE 6-3, 5-7, 3-10

Kristian Andenaas NOR – Per Jansse SVE 6-7, 4-6

Hans Nordstaa/Kristian Andenaas NOR – Kenneth Westin/Per Jansse SVE 3-6, 2-6

M70 Dubbel Frans Norby/Niels Emery DAN – Per Jansse/Kenneth Westin SVE 6-0, 6-3

M70 Dubbel Jyrki Montell/Seppo Savitie FIN – Hans Nordstaa/Kristian Andenas NOR 6-2, 6-2

 

W40 Mona Berg NOR – Laura Juvonen FIN 0-6, 0-6

W40 Malin Wemner SVE – Mia Reilev DAN 6-2, 6-2

W40 Bogdana Moldovan SVE – Anne-Mette Bjerring DAN 6-1, 7-6 (3)

W40 Siv Torbjornsen NOR – Tiina Pietarinen FIN 0-6, 1-6

Final W40 Finland – Sverige:

Laura Juvonen FIN – Malin Wemner SVE 6-0, 6-1

Tiina Pietarinen FIN – Bogdana Modovan SVE 6-0, 6-0

Laura Juvonen/Elina Lehtinen FIN – Malin Wemner/Jennie Mattar SVE 6-0, 6-0

Bronze W40 Danmark – Norge:

Mia Reilev DAN -Mona Berg NOR 6-1, 6-2

Estelle Dehn-Chrisoffersen DAN – Siv Torbjornsen NOR 6-2, 6-0

Estelle Dehn-Chrisoffersen/Anne-Mette Bjerring DAN – Mona Berg/Siv Torbjonsen NOR 6-4, 6-0

W40 Dubbel Jenny Mattar/Bogdana Moldovan SVE – Estelle Dehn-Chrisoffersen/Anne-Mette Bjerring DAN 2-6, 1-6

W40 Dubbel Mona Berg/Siv Torbjornsen NOR – Tiina Pietarinen/Elina Lehtinen FIN 0-6, 1-6

 

W50 Magdalena Sekkenes SVE – Karoliina Peura FIN 6-4, 6-1

W50 Maria Seger SVE – Satu Pirilä FIN 4-6, 4-6

W50 Katrine Korgvig NOR – Isamarie Sorensen DAN 0-6, 1-6

W50 Elin Nilssen NOR – Charlotta Jakobsen DAN 1-6, 0-6

Final W50 Danmark – Sverige:

Isamarie sorensen DAN – Magdalena Sekkenes SVE 2-6, 1-6

Charlotte Jakobsen DAN – Maria Seger SVE 3-6, 4-6

Isamarie Jakobsen/Anette Noderby DAN – Magdalena Sekkenes/Anna Gunnarsson SVE 1-6, 4-6

Bronze W50 Norge – Finland:

Emmy Knudtzon NOR – Päivi Kilpeläinen FIN 3-6, 0-6

Katrine Korgvig NOR – Karoliina Peura FIN 0-6, 1-6

Emmy Knudtzon/Elin Nilssen NOR – Päivi Kilpeläinen/Karoliina Peura FIN 6-0, 6-0

W50 Dubbel Magdalena Sekkenes/Anna Gunnarsson SVE – Satu Pirilä/Päivi Kilpeläinen FIN 6-1, 6-4

 

W50 Dubbel Kartine Krogvig/ Emmy Knudtzon NOR – Isamarie Sorensen/Anette Nederby 0-6, 2-6

W60 Leena Ranta FIN –Anni Michelsen DAN 5-7, 6-4, 8-10

W60 Gunilla Berg SVE – Froydis Forberg NOR 6-4, 6-1

W60 Alison Uvner SVE – Sissel Lie NOR 2-6, 0-6

W60 Elina Myöhänen FIN – Malgorzata Nielsen DAN 6-2, 7-6 (1)

Final W60 Danmark – Norway:

Anni Michelsen DAN – Froydis Forberg NOR 6-7, 6-3, 4-10

Malgorzata Nielsen DAN – Sissel Lie NOR 1-6, 2-6

Anni Michelsen/Birgit Carlsen DAN – Sissel Lie/Monica Blix NOR 6-2, 6-3

Bronze W60 Finland – Sverige:

Leena Ranta FIN – Gunilla Berg SVE 1-6, 3-6

Elina Myöhänen FIN – Eva Runius SVE 6-0, 6-1

Leena Ranta/Elina Myöhänen FIN – Gunilla Berg/Alison Uvner SVE 4-6, 3-6

W60 Dubbel Leena Ranta/Ylva Kalliomäki FIN – Anni Michelsen/Birgit Carslsen DAN 5-7, 2-6

 

W70 Anita Carlson SVE – Frances Mary Andreassen NOR 6-7 (5), 7-5, 6-10

W70 Melita Frolich Jorgensen DEN – Marja-Liisa Hedman FIN 2-6, 4-6

W70 Margareta Ljungren SVE – Marianne Foraas NOR 6-1, 6-3

W70 Inge Hyllested DAN – Tuija Hannukainen FIN 1-6, 2-6

Final W70 Finland – Sverige:

Marja-Liisa Hedman FIN – Anita Carlson SVE 6-1, 6-4

Tuija Hannukainen FIN – Margareta Ljungren SVE 6-0, 6-0

Tuija Hannukainen/Pirkko Kuorikoski FIN – Anita Carlson/Margareta Ljungren SVE 4-6, 7-5, 10-7

Bronze W70 Norge – Danmark:

Helen Noebel Johnsen NOR – Melita Frolich Jorgensen DAN 0-6, 0-6

Marianne Foraas NOR – Inge Hyllested DAN 1-6, 1-6

Marianne Foraas/Franses Mary Andreassen NOR – Melita Frolich Jorgensen/Lisbet Heine DAN 0-6, 0-6

W70 Dubbel Lisbeth Heine/Melita Frolish Jorgensen DAN – Marja-Liisa Hedman/Pirkko Kuorikoski 7-6, 6-4

W70 Dubbel Anita Carlsson/Margareta Ljunggren SVE – Frances Mary Andreassen/Helen Noebel Johnson NOR 6-4, 6-2

 

2018

I weekenden 24-26.8 2018 afholdtes de nordiske holdmesterskaber i Oslo i 8 aldersklasser 40+, 50+ 60+ og 70+ 

Danmark vandt 5 af de 8 klasser:

Dame 40+: NR 2 (Sophie Engelsbak, Betina Pedersen, Gitte Wittenborg Lotz)

Dame 50+: Nr 3 (Charlotte Gallina, Charlotte Jacobsen, Janne Theilgaard)

Dame 60+: Nr.1 (Brigit Brink Lund, Annie Michelsen, Birgit Carlsen)

Dame 70+: Nr1 (Lisbeth Heine, Inge Hyllested, Melita Frölich Jørgensen)

Herrer 40+: Nr.1 (Kasper Warming, Christian Svanning Mikkelsen, Jakob Pyndt)

Herrer 50+: Nr 1 (Stefan Ravnholt, Christen Gregersen, Niels Trier)

Herrer 60+: Nr.3 (Peter Holst, Hans Peter Michaelsen, Carsten Bessmann)

Herrer 70+: Nr.1 (Frans Nørby, Bent Ingevold, Kasper Rud) 

Her er alle resultaterne:

 

 

NM eller NVTM

Nordiske Mesterskaber

Der arrangeres NM for mænd og kvinder hvert år siden 1979, skiftevis i Danmark, Norge, Finland og Sverige i rækkerne H40, H50, H60 og H70 samt D40, D50, D60 og siden 2013 også D70

Mesterskaberne spilles fredag, lørdag og søndag i Danmark og Norge udendørs på grus ultimo august samt indendørs på hardcourt i Finland og Sverige primo november

 

Hver kamp består af to singler og en double.

Et hold består af mindst 3 spillere, der udtages af DTVs turneringsudvalg.

 

Retningslinjer for udtagelse af spillere til VM og NM for hold

Turneringsudvalget (TU)

  • TU sidder for 2 år ad gangen og vælges af DTV’s bestyrelse

  • TU består af 4 personer heraf min. 2 personer som ikke er medlem af DTV’s bestyrelse

Udtagelse af bruttotrup til NM.

TU udtager en bruttotrup ca. 2 mdr. før NM og truppen vil typisk omfatte 6-8 spillere. Senest en uge efter udtagelsen til bruttotruppen skal hver spiller give tilsagn eller melde afbud m.h.t. senere udtagelse til den endelige trup. Bruttotruppen udtages blandt spillere med gode resultater i følgende turneringer:

  • DM indendørs eller DM udendørs 

  • DM Holdmesterskab i grund- og slutspil 

  • Internationale turneringer 

  • NM

Udtagelse af endelig trup til NM

Ca. 1 md. før mesterskaberne udtager TU den endelige trup. TU giver besked til såvel udtagne som ikke-udtagne spillere. Udtagelsen vurderes på baggrund af resultater fra ovenstående turneringer og der ses på spillerens eventuelle skader og på holdets sammensætning m.h.t. single og doublekompetencer.

Bemærk: NM spilles med 10 års interval i alderskategorierne 40+, 50+, 60+ og 70+, mens DM spilles med 5 årsinterval.

NM i Norge og Danmark spilles udendørs sidst i august. NM i Sverige og Finland spilles indendørs i okt./nov.

Økonomi

Til NM i Norge, Finland og Sverige er der spillerbetaling på 1.500 kr. Til gengæld betaler DTV fly + bus + hotel + festmiddag.

 

Udtagelse af hold til VM

  • TU udpeger en Holdkaptajn, som identificerer relevante spillere, der melder at de er parate til at deltage.

  • I samråd med holdkaptajnen sammensætter TU holdet.

  • Hvis der er tvivl om udtagelse kan TU anbefale at der spilles en udtagelseskamp

  • Herefter afgør TU holdets sammensætning.

Økonomi

  • Til Hold-VM betaler DTV holdgebyr og udbetaler økonomisk støtte på 500 kr. i Europa samt 1.000 kr. oversøisk pr. spiller.

  • Til VM individuelt, udbetaler DTV resultatafhængigt tilskud ved 1.- 4. plads.

Single ( min. 32 deltagere)

1. Plads 1000 kr. 

2. plads 800 kr. 

3.- 4. plads 600.

 

Double. ( ved min. 16 par)

1. plads 800,- kr. pr.par

2. plads 600.- kr pr.par

 

Til EM inde og ude individuelt  

udbetaler DTV resultatafhængigt tilskud ved 1. og 2. plads. 

Single ( min. 32 deltagere)

1. Plads 600.- kr.

2. plads 400,- kr.

 

Double. ( min. 16 par)

  1. plads 600,- kr. pr.par

  2. plads 400.- kr pr.par